Cvičení/testíky -Pojďte si ověřit svoje znalosti ohledně první pomoci! :) 

Základní testík

Pojďte si ověřit svoje znloati v první pomoci!

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEtBLTSd4hvwjbz5rydFMlcIRp1Ak2h6AlYzG1MZB3gCbpFA/viewform?fbclid=IwAR0RBgsMLLKS3ugmhlJ5pDTcuObCIw895wKKttk5UuUbjf-HGu7A7jjq5lY


Shrnutí: 

Nedávno jsme tady zveřejnili testík ohledně první pomoci Všem, kteří jej správně vyplnili, gratulujeme . Jelikož je opakování matka moudrosti, pojďme si to shrnout .

1. V první otázce jsme se věnovali žilnímu krvácení. Žilní krvácení se rozhodně samo nezastaví a nepomůže ani zvednutí končetiny, je důležité přiložit tlakový obvaz. Při krvácení v oblasti krku stlačíme krvácející cévu přímo v ráně pomocí prstu.

2. V druhé otázce jsme se zaměřili na krvácení z nosu, při kterém je důležité předklonit hlavu, nechat krev volně vytékat, stisknout nos a na zátylek přiložit chladivý obklad. Krev rozhodně nikdy nepolykáme a hlavu nezakláníme.

3. Co budeme dělat, když najdeme zesláblého, opoceného a zmateného diabetika? Odpověděli jste správně, podáme mu slazený nápoj, hroznový cukr či nějaký jiný zdroj cukru. Nikdy nedáváme inzulín. 

4. Při otravě léky je důležitý čas, snažíme se co nejrychleji vyvolat zvracení, je však důležité, aby bylo zachovalé vědomí u postiženého. Rozhodně nevyvoláváme zvracení za každou cenu. Nezapomeňme zajistit zbytek léků.

5. Pojďme teď vyvrátit mýty u zabodnutého předmětu v ráně. Včasné vytažení předmětu určitě nezabrání případné infekci. Naopak se stav může zhoršit o masivní krvácení z rány, jelikož předmět slouží jako špunt. Takže předmět nikdy nevytahujeme, sterilně ránu překryjeme a vyhledáme lékaře.

6. Víte, co máte dělat, když máte podezření na poranění páteře u zraněného? Se zraněným se snažíme hýbat, co nejméně a to především se zajištěním životních funkcí nebo pokud zraněnému hrozí na místě nějaké nebezpečí (třeba padající kameny). 

7. Jelikož bylo několik otázek věnováno resuscitaci, shrneme si teď správný postup:Na ulici vidíme bezvládně ležícího muže. Zjistili jsme, že postižený nedýchá, nereaguje, voláme zdravotnickou záchrannou službu a začínáme oživovat. Hrudník stlačujeme do hloubky 5-6 cm frekvencí 100 stlačení za minutu. Pokud jsme schopní provádět umělé dýchání, provádíme jej v poměru 30 stlačení ku 2 vdechům. Resuscitaci nikdy neukončujeme a počkáme na záchrannou službu.Resuscitaci je povinný poskytnout každý, kdo není ohrožen na životě nebo zdraví. Nezapomeňme však myslet především na naše zdraví a používejme ochranné pomůcky.

Jestli Vás dlouhý text neodradil a dočetli jste až sem, tak Vám děkujeme a doufáme, že se Vám osvěžení první pomoci líbilo. Máte-li nějaké otázky ohledně první pomoci nebo návrhy na další testíky, nebojte se a podělte se s námi o ně!


Vaši zdravotníci z OS ČČK Cheb